Kontaktinformation

Reception

Måndag - fredag 8:00 - 16.30.
Tel: 018-611 42 05

Akutverksamhet

Öppet dygnet runt.
Tel: 018-611 42 05

Enköpingslaboratoriet

Akutverksamhet, öppet dygnet runt
Tel: 0171-41 80 86

Konsultläkare, klinisk kemi

Måndag - fredag 8:00 - 16:30.
Tel: 018-611 91 75 eller via växeln 018-611 00 00

Konsultläkare, klinisk farmakologi

Måndag - fredag 9:00 - 16:30.
Tel: 018-611 42 13 eller via växeln 018- 611 00 00

Forskningsprojekt/kliniska studier

Måndag - fredag 8:00 - 16:00
Kontakt via e-post: forskningsprojekt.al@akademiska.se
Läs mer på sidan om forskningsprojekt/kliniska studier

Nyhet! Fr.o.m. 1 januari 2019:ULIC - Uppsala läkemedelsinformationscentral

Kontakt endast via webbformulär från och med 20190107

Ledning

Sektionschef

Christina Andersson
018-611 39 29
christina.b.andersson@akademiska.se

Biträdande sektionschef

Karin Fugmann
018-611 42 10
karin.fugmann@akademiska.se

Medicinskt ledningsansvarig läkare

Torbjörn Åkerfeldt
018-611 42 72
torbjorn.akerfeldt@akademiska.se

Läkare

Johanna Helmersson Karlqvist
018-611 42 28
johanna.helmersson.karlqvist@akademiska.se

Peter Ridefelt
018-611 37 07
peter.ridefelt@akademiska.se

Avdelningschefer

Ellinor Flarup
018-611 42 39
ellinor.flarup@akademiska.se

Anna Flood
018-611 42 20
anna.flood@akademiska.se

Pär Hallberg, Klinisk farmakologi
018-611 61 03
par.hallberg@akademiska.se

Veronica Persson
018-611 42 29
veronica.h.persson@akademiska.se

Karin Tagesson
018-611 42 65
karin.maria.emilia.tagesson@akademiska.se

Laboratorieingenjör

Niclas Rollborn
018-611 42 19
niclas.rollborn@akademiska.se

Kvalitetssamordnare

Anders Edström
018-611 10 17
anders.edstrom@akademiska.se