Kontaktinformation Bakteriologi

Måndag-fredag kl. 08.00-16.30, lunch 12-13
Expedition 018-611 39 16

E-post: expeditionen.kmb@akademiska.se

Läkare mikrobiolog för bakteriologiska frågor

Måndag-fredag 9-16.30
Lördag-söndag-helgdag 10-13
018-611 39 19

Kontakt med laboratorium

Bakteriologi 018-611 39 16
Mykologi/parasitologi/vatten 018-611 41 99

Läkare/mikrobiologer

Björn Herrmann, mikrobiolog
018-611 39 52, bjorn.herrmann@akademiska.se

Sofia Persson, specialistläkare
018-617 03 93, sofia.persson@akademiska.se

Anna Hill, ST-läkare
018-617 00 14, anna.hill@akademiska.se

Lovisa Ivarsson, specialistläkare
018-611 91 54, lovisa.ivarsson@akademiska.se

Anna-Karin Smekal, specialistläkare
018-611 70 31, anna-karin.smekal@akademiska.se

René Kaden, mikrobiolog
018-611 39 16, rene.kaden@akademiska.se

Åsa Melhus, överläkare, kontakt ST/randare
018-611 93 88, asa.melhus@akademiska.se

Kenneth Nilsson, överläkare
018-611 90 81, kenneth.l.nilsson@akademiska.se

Carl Påhlson, mikrobiolog
018-611 39 11, carl.robert.raynald.palsson@akademiska.se

Hilpi Rautelin, överläkare
018-611 96 14, hilpi.iris.kaarina.rautelin@akademiska.se

Hilde Riedel, mikrobiolog
018-611 96 45, hilde.riedel@akademiska.se

Eva Tano, mikrobiolog
018-611 39 04, eva.tano@akademiska.se

Hong Yin, överläkare
018-611 63 60, hong.yin@akademiska.se

Beatrice Widman, ST-läkare,
018-611 37 73, beatrice.widman@akademiska.se