Hoppa till innehåll

Aktiviteter för barn på barnsjukhuset

På barnsjukhuset erbjuder vi en mängd olika aktiviteter för barn och ungdomar som är inlagda. Här kan du delta i allt från pyssel och spel till musikterapi och sagostunder. Vi strävar efter att skapa en trygg och stimulerande miljö som främjar både lek och återhämtning. Välkommen att utforska våra aktiviteter och hitta något som passar just dig!

På barnsjukhuset erbjuder vi en mängd olika aktiviteter för barn och ungdomar som är inlagda. Här kan du delta i allt från pyssel och spel till musikterapi och sagostunder. Vi strävar efter att skapa en trygg och stimulerande miljö som främjar både lek och återhämtning. Välkommen att utforska våra aktiviteter och hitta något som passar just dig!

Barnbiblioteket

Här kan du som är barn och ungdom låna böcker och tidningar. Du kan även boka högläsning på din avdelning eller i biblioteket.

Du hitt­ar oss på Barnsj­ukh­uset vid ing­ång 95. Vi är på nedre bott­envån­ingen, bredv­id Lekt­erapin.

Läs mer om barnbiblioteket.

Clowner och clownjouren

Clownerna kommer till avdelningen och bjuder på spex, skratt och trolleri. På onsdag förmiddag är vi på 95 B2 och torsdag eftermiddag är vi på 95 B1.

Clownjouren är en grupp bestående av professionella clowner med stor erfarenhet av att möta en publik på alla typer av scener. Vi jobbar med inspiration från de gamla mästarna: Charlie Chaplin, Buster Keaton, Marx Brothers och Laurel & Hardy. Vi improviserar alla möten med barnen på sjukhuset och arbetar främst med den gamla konstformen slap stick. 

Läs mer om Clownjouren (clownjouren.se) .
E-post till clownjouren  
Telefon: 0709-92 73 54

Fysioterapi

Det är viktigt att du rör på dig även när du är inlagd på sjukhuset. Försök att variera hur du sitter eller ligger ofta under dagen och kom gärna upp ur sängen om du kan. Rörelse är viktigt för att hela kroppen ska må bra.
Tips på hur du kan röra dig i sängen:

  • Vicka på fötterna och tårna
  • Böja och sträcka på benen
  • Sträcka upp armarna över huvudet
  • Sitta upp och pyssla, måla eller spela spel

Tips på hur du kan röra dig inne på rummet:

  • Gå på stället
  • Sparka eller kasta boll
  • Sitta och ställa sig från en stol eller sängkant
  • Tåhävningar

Det är också bra att försöka göra vardagsrörelser själv om du kan. Som att gå till toaletten, klä på dig och sitta vid bordet när du äter. Tänk på att lek också är rörelse!

Det finns saker att låna som kan göra det lättare och roligare att vara aktiv. Till exempel ballonger, bollar och träningsredskap. Säg till personalen på avdelningen om du vill låna något.

Om du har svårt att röra på dig så kan fysioterapeuten på sjukhuset hjälpa till. Fysioterapeuten kan visa och berätta om hur just du kan vara aktiv. Om du behöver kontakt med fysioterapeut kan du prata med personalen på din avdelning.  

Lekterapi

Lekterapin på Akademiska sjukhuset erbjuder lek, skapande andra aktiviteter för dig som är barn eller ungdom och vårdas på sjukhuset. Du är välkommen tillsammans med en förälder eller annan anhörig och behöver inte boka tid. 

Läs mer om lekterapin.

Musikterapi

Musikterapi är en behandlingsform där du får skapa och uppleva musik tillsammans med en musikterapeut. Du bestämmer själv vad ni ska göra. Man kan spela, sjunga, skriva låtar, lyssna eller prata. Terapin sker i dialog, både med ord och musik. Ibland kan dina anhöriga få vara med, vilket kan stärka relationerna i familjen.

Musikterapeuten finns på lekterapin några dagar i veckan. Vill du ha musikterapi på din vårdavdelning eller komma till Lekterapin för att få musikterapi, kontakta musikterapeuten direkt.
Lena Risdal 018-617 51 72

Sjukhusundervisningen (sjukhusskolan)

Elever i grund- och gymnasieskolan som vårdas på sjukhus har rätt till sjukhusundervisning. Undervisningen anpassas utifrån vad eleven klarar av med hänsyn till sjukdom och behandling. Sjukhusläraren samarbetar med elevens ordinarie skola för att eleven ska kunna ligga i fas med det vanliga skolarbetet. Undervisningen sker individuellt eller i mindre grupp.

Skolan finns på barnsjukhuset, ingång 95, nedre bottenvåningen (NBV). De elever som inte har möjlighet att komma till klassrummen får i stället besök av sjukhusläraren.

Läs mer om sjukhusundervisning.

Uppdaterad: 2025-12-29