Hoppa till innehåll

Födande kvinnor uppskattar bad och lustgas som smärtlindring

Sedan två år erbjuder förlossningen på Akademiska sjukhuset bad som alternativ smärtlindring tillsammans med lustgas. En utvärdering visar att detta uppskattas av många födande kvinnor. Antalet vattenfödslar är cirka två per vecka, men betydligt fler kvinnor använder badet som smärtlindring utan att föda i badet.

Publicerad 2023-05-25 • Pressmeddelande

– Vi ser stora fördelar med att bada under förlossningen. Det varma vattnet bidrar till att kvinnan känner sig lugn och kan hantera sammandragningarna på ett bra sätt. Det innebär ofta att förlossningsarbetet blir kortare och att kvinnan får en positiv upplevelse av födandet, säger Åsa Edström, avdelningschef på förlossningen, Akademiska sjukhuset.

I samband med en renovering senvåren 2021 fick förlossningen två moderniserade salar med badkar. Sedan dess kan kvinnor erbjudas bad under förlossningen, eventuellt i kombination med lustgas som alternativ smärtlindring.

Enligt Åsa Edström är födande kvinnor mycket positiva till valmöjligheterna. Vissa kvinnor väljer att ligga en stund i vattnet för avslappning vilket inte alltid innebär att de även föder i vattnet. Hon poängterar att det är kvinnan som bestämmer var och hur hon vill föda.

– Vi är stolta över att nu kunna erbjuda bad som ytterligare ett verktyg. Förhoppningen är att fler kvinnor ska få tillgång till vattenfödsel om de så önskar. Att använda vatten som smärtlindring är en gammal metod som förr i tiden var det enda kvinnan kunde få i smärtlindringssyfte, framhåller Åsa Edström och fortsätter:

– Att bada i kombination med lustgas är positivt för kvinnan. Att kunna röra sig med lätthet i vattnet underlättar förlossningen på flera sätt. Även partners upplevelse är oftast positiv eftersom de ser att kvinnan har det bra. Generellt sett skattar kvinnor som fött i badet sin förlossning högt.

Antalet barn som föds på Akademiska sjukhuset ligger på cirka 4 000 per år, det vill säga runt 12 barn per dygn. Den vanligaste formen av smärtlindring vid förlossning är bäckenbottenbedövning (PDB).Bristningar kan bedövas med lokalbedövningsspray och ibland kan mindre bristningar bedövas med lokalbedövning som injiceras direkt i vävnaden.

– Vi ser att antalet ryggbedövningar har ökat över tid, antagligen för att det är mer tillgängligt än tidigare, men även för att kvinnans inställning till födande och smärta förändrats, förklarar Åsa Edström.

Vid införandet av vattenfödsel utbildades personalen med hjälp av barnmorska från Göteborg som var på Akademiska några dagar. Från början var det endast en liten grupp med barnmorskor och undersköterskor som kunde bistå vid vattenfödslar, men personalen har utbildats kontinuerligt så att fler ska känna sig trygga och kunna hjälpa till. I dag finns i princip alltid någon barnmorska med på varje pass som kan vara med på en vattenfödsel.


För mer information/intervju, kontakta:

Åsa Edström, avdelningschef förlossningen, Akademiska sjukhuset;
072-202 45 16, asa.edstrom@akademiska.se


Hanna Waernér, biträdande verksamhetschef kvinnosjukvård, Akademiska sjukhuset;
070-611 50 78, hanna.waerner@akademiska.se

Bilder

I samband med en renovering senvåren 2021 fick förlossningen två renoverade salar med badkar. Vattenförlossning uppskattas som alternativ. Antalet vattenfödslar är cirka två per vecka, men betydligt fler kvinnor använder badet som smärtlindring utan att föda ai badet. Foto: Akademiska sjukhuset

I samband med en renovering senvåren 2021 fick förlossningen två renoverade salar med badkar. Vattenförlossning uppskattas som alternativ. Antalet vattenfödslar är cirka två per vecka, men betydligt fler kvinnor använder badet som smärtlindring utan att föda ai badet. Foto: Akademiska sjukhuset

Ladda ned bild

Åsa Edström, avdelningschef förlossningen, Akademiska sjukhuset

Staffan Claesson

Åsa Edström, avdelningschef förlossningen, Akademiska sjukhuset

Ladda ned bild

Uppdaterad: 2026-02-26