Hoppa till innehåll

Dokumentärserie om sjukhuset i tv i höst

Under sommaren pågår inspelningen av en dokumentärserie om Akademiska sjukhuset i Uppsala. Serien består av 30 minuter långa avsnitt som ska sändas i TV3 måndagar till och med torsdagar i höst. Programmet ska skildra hur det är att arbeta på sjukhuset, och olika tv-team följer i sommar utvalda personer från olika yrkesgrupper i deras vardag på jobbet. – Vi vill gärna visa medborgarna vad vi gör på sjukhuset, säger sjukhusdirektör Marie Beckman Suurküla. – Vi har många medarbetare som verkligen är hjältar i vardagen och det förtjänar verkligen uppmärksamhet. Verksamheten är offentlig och skattefinansierad och tv är en bra kanal för att nå ut till allmänheten. Vi hoppas också att detta kan vara ett bra sätt att intressera ungdomar för att arbeta inom sjukvården. Syftet är alltså att följa sjukhusets personal, men även patienter kommer naturligtvis att finnas med i bilden. Marie Beckman Suurküla betonar att ingen ska behöva vara med som inte vill det. – Vi har rigorösa regler för att skydda patienterna, säger hon. På de avdelningar där inspelningen pågår informerar man om detta med anslag. De patienter som berörs ska ge sitt skriftliga samtycke till att vara med i produktionen, och ingen som inte vill vara med i produktionen får filmas. Patienter har också rätt att ångra sitt tidigare samtycke. Allt material som produktionsbolaget Titan television planerar att sända ska granskas av informationschef Christina Bostedt och chefsläkare Björn Ragnarsson på Akademiska sjukhuset. Mer information Christina Bostedt informationschef 018-611 11 50

Publicerad 2007-05-25 • Pressmeddelande

Under sommaren pågår inspelningen av en dokumentärserie om Akademiska sjukhuset i Uppsala. Serien består av 30 minuter långa avsnitt som ska sändas i TV3 måndagar till och med torsdagar i höst.

Programmet ska skildra hur det är att arbeta på sjukhuset, och olika tv-team följer i sommar utvalda personer från olika yrkesgrupper i deras vardag på jobbet.

– Vi vill gärna visa medborgarna vad vi gör på sjukhuset, säger sjukhusdirektör Marie Beckman Suurküla.

– Vi har många medarbetare som verkligen är hjältar i vardagen och det förtjänar verkligen uppmärksamhet. Verksamheten är offentlig och skattefinansierad och tv är en bra kanal för att nå ut till allmänheten. Vi hoppas också att detta kan vara ett bra sätt att intressera ungdomar för att arbeta inom sjukvården.

Syftet är alltså att följa sjukhusets personal, men även patienter kommer naturligtvis att finnas med i bilden. Marie Beckman Suurküla betonar att ingen ska behöva vara med som inte vill det.

– Vi har rigorösa regler för att skydda patienterna, säger hon.

På de avdelningar där inspelningen pågår informerar man om detta med anslag.
De patienter som berörs ska ge sitt skriftliga samtycke till att vara med i produktionen, och ingen som inte vill vara med i produktionen får filmas. Patienter har också rätt att ångra sitt tidigare samtycke.

Allt material som produktionsbolaget Titan television planerar att sända ska granskas av informationschef Christina Bostedt och chefsläkare Björn Ragnarsson på Akademiska sjukhuset.

Mer information
Christina Bostedt
informationschef
018-611 11 50

Uppdaterad: 2026-02-26