Hoppa till innehåll

Akademiska får två nya divisionschefer

Flera divisioner på Akademiska sjukhuset byter chefer under hösten. I mitten av oktober tillträder Göran Angergård som chef för neurodivisionen. Han är idag chef för anestesi- och intensivvård på Akademiska. I december tillträder Marianne van Rooijen som chef för kvinno- och barndivisionen. Hon kommer närmast från en tjänst som chef för kvinnokliniken och obstetriksektionen vid Karolinska universitetssjukhuset. ­– Vi behöver fokusera mindre på gränser mellan organisatoriska enheter och mer på patientens vårdprocess. Neurodivisionen har mycket riks- och regionsjukvård, och där vill jag jobba för att vi profilerar oss ännu tydligare gentemot sjukvårdsregionen och övriga landet, säger Göran Angergård. Marianne van Rooijen har specialistkompetens inom obstetrik och gynekologi och har doktorerat om sambandet mellan konsumtion av p-piller och ökad risk för blodproppar. – För mig som kommer från Stockholm är känslan att det är mycket på gång på Akademiska just nu. Det byggs nya lokaler, det kommer nytt folk och det är allmänt en anda av framåtsträvande som det känns jätteroligt att få bli en del av. En utmaning är att vi positionerar oss så bra som möjligt gentemot regionen och övriga landet. Vi måste vara oerhört tydliga när vi säger ”det här är vi bra på – sök den här vården hos oss”. Om vi når ut med det till patienterna kommer också deras hemlandsting att vilja köpa vård av oss, säger hon. Sjukhusdirektör Lennart Persson är väldigt glad över rekryteringarna: – Göran Angergård har en bred erfarenhet som ledare. Som chef för anestesi och intensivvård har han haft ett nära samarbete med i princip alla verksamheter inom sjukhuset. I och med att luftburen intensivvård har landsting och sjukhus över hela landet som uppdragsgivare har han också ett marknadstänkande som är till stor nytta inom neurodivisionen, dit många patienter remitteras utifrån. – Marianne van Rooijen har omfattande erfarenhet från tunga ledaruppdrag inom Stockholmssjukvården och hon kan tillföra nya idéer och perspektiv som vi kommer att ha stor nytta av hos oss på Akademiska. Mer information: Göran Angergård, chefför anestesi- och intensivvård på Akademiska sjukhuset, 070-611 90 11 Marianne van Rooijen, chef för kvinnokliniken och obstetriksektionen vid Karolinska universitetssjukhuset, 073-966 08 63 Elisabeth Tysk, presschef, 070-622 24 21

Publicerad 2013-09-23 • Pressmeddelande

Flera divisioner på Akademiska sjukhuset byter chefer under hösten. I mitten av oktober
tillträder Göran Angergård som chef för neurodivisionen. Han är idag chef för
anestesi- och intensivvård på Akademiska. I december tillträder Marianne van
Rooijen som chef för kvinno- och barndivisionen. Hon kommer närmast från en
tjänst som chef för kvinnokliniken och obstetriksektionen vid Karolinska
universitetssjukhuset.

­– Vi behöver fokusera mindre på gränser mellan organisatoriska enheter och mer
på patientens vårdprocess. Neurodivisionen har mycket riks- och regionsjukvård,
och där vill jag jobba för att vi profilerar oss ännu tydligare gentemot sjukvårdsregionen och övriga landet, säger Göran Angergård.

Marianne van Rooijen har specialistkompetens inom obstetrik och gynekologi och har doktorerat om sambandet mellan konsumtion av p-piller och ökad risk för blodproppar.

– För mig som kommer från Stockholm är känslan att det är mycket på gång på Akademiska just nu. Det byggs nya lokaler, det kommer nytt folk och det är allmänt en anda av framåtsträvande som det känns jätteroligt att få bli en del av. En utmaning är att vi positionerar oss så bra som möjligt
gentemot regionen och övriga landet. Vi måste vara oerhört tydliga när vi säger
”det här är vi bra på – sök den här vården hos oss”. Om vi når ut med det till
patienterna kommer också deras hemlandsting att vilja köpa vård av oss, säger
hon.

Sjukhusdirektör Lennart Persson är väldigt glad över rekryteringarna:

– Göran Angergård har en bred erfarenhet som ledare. Som chef för anestesi och
intensivvård har han haft ett nära samarbete med i princip alla
verksamheter inom sjukhuset. I och med att luftburen intensivvård har landsting
och sjukhus över hela landet som uppdragsgivare har han också ett
marknadstänkande som är till stor nytta inom neurodivisionen, dit många
patienter remitteras utifrån.

– Marianne van Rooijen har omfattande erfarenhet från
tunga ledaruppdrag inom Stockholmssjukvården och hon kan tillföra nya idéer och
perspektiv som vi kommer att ha stor nytta av hos oss på Akademiska.

Mer information:

Göran Angergård, chefför anestesi- och intensivvård på Akademiska sjukhuset, 070-611 90 11
Marianne van Rooijen, chef för kvinnokliniken och obstetriksektionen vid
Karolinska universitetssjukhuset, 073-966 08 63
Elisabeth Tysk, presschef, 070-622 24 21

Uppdaterad: 2026-02-26