Hoppa till innehåll

Arbeta med lung- och allergisjukdomar

Som medarbetare på lungsektionen utbildas du i specifik och avancerad lungsjukvård och på vår lungavdelning är vårdnivån bred och omfattar både akutsjukvård och palliativ vård.

Arbeta med lung- och allergisjukdomar

Som medarbetare på lungsektionen utbildas du i specifik och avancerad lungsjukvård och på vår lungavdelning är vårdnivån bred och omfattar både akutsjukvård och palliativ vård.

Du kommer att specialisera dig i behandlingen av våra KOL- och fibrospatienter och du kommer att utveckla din kliniska blick och medicintekniska kunskaper. För patienterna är dina nyvunna specialistkunskaper livsviktiga. Vi vårdar även patienter med lungcancer, astma, allergier, sömnapné och respiratorisk insufficiens.

Hos oss kommer du i kontakt med centrala infarter, artärgaser, cytostatika, dränage, patienter med trakeostomi och olika andningshjälpmedel som NIV och optiflow. Detta gör att arbetet är utvecklande och varierande.

Lungsektionen består också av lung- och allergimottagningen, lungsavdelning 50 E2, dagvårdsavdelningen för lungmedicin och sömnapnémottagningen.

Vår sektion, som är relativt liten, kännetecknas av en god stämning, ett gott och nära samarbete mellan olika yrkesgrupper och korta beslutsvägar.

Introduktionen är individuellt anpassad efter dina tidigare erfarenheter och kunskapsnivå. Vi erbjuder fortlöpande interna utbildningar och möjlighet att gå externa kurser inom lungsjukvård.

Kontakta oss gärna så berättar vi mer!

Kontakta oss

Sofie Simonsbacka, avdelningschef
Lung- och allergimottagningen, sömnapnémottagningen och dagsjukvårdsavdelningen för lungmedicin
sofie.simonsbacka@akademiska.se
018-611 26 76 eller 070-955 84 37

Pernilla Wahlgren, biträdande avdelningschef 
Lungavdelning 50 E2
pernilla.wahlgren@akademiska.se
018-611 41 18 eller 073-866 12 58

Vill du inte ringa eller skicka ett mejl? Skicka ett sms så ringer vi upp!

Uppdaterad: 2025-11-19