Jobba på thoraxoperation
Inom thorax utförs avancerad kirurgi vid sjukdomar i hjärta, lungor och stora blodkärl. Här arbetar ett specialistteam med modern teknik, inklusive robotkirurgi och ECMO-behandling, för att ge vård av högsta medicinska kvalitet i en sammansvetsad och effektiv organisation.
Jobba på thoraxoperation
Inom thorax utförs avancerad kirurgi vid sjukdomar i hjärta, lungor och stora blodkärl. Här arbetar ett specialistteam med modern teknik, inklusive robotkirurgi och ECMO-behandling, för att ge vård av högsta medicinska kvalitet i en sammansvetsad och effektiv organisation.
Thorax är Akademiska sjukhusets specialklinik för kirurgisk behandling av sjukdomar i bröstkorgen. Hos oss utförs operationer för sjukdomar i hjärtat, lungorna och de stora blodkärlen. De vanligaste diagnoserna är kranskärlssjukdom, klaffel, pulsåderbråck och lungtumörer. Vi erbjuder även ECMO-behandlingar för lungsvikt och hjärtsvikt. Vår moderna och högteknologiska operationsavdelning omfattar fem operationssalar för konventionell thoraxkirurgi, en interventionssal för kateterburen intervention och en sal för robotkirurgi (100 huset).
Vi har ett nära samarbete inom hela verksamhetsområdet och delar ett gemensamt ansvar för hela vårdkedjan, vilket möjliggör planering, genomförande och utvärdering av hela patientflödet. Med korta beslutsvägar, fokuserar vi på långsiktighet och kvalitet. På thoraxoperation arbetar vi med högspecialiserad och spännande verksamhet i en effektiv organisation. Vårt professionella team leverera specialistvård av högsta medicinska kvalitet.
Vår personal består av operationssjuksköterskor, operationsundersköterskor, anestesisjuksköterskor, anestesiundersköterskor, perfusionister (specialistutbildade sjuksköterskor som ansvarar för hjärtlungmaskin, hjärtpumpar som ECMO med mera), kirurger och anestesiologer. Dessutom har vi en liten sterilenhet med steriltekniker som tar hand om våra kirurgiska instrument.
Som en relativt liten avdelning med fem operationssalar samt akuta operationer under helger och nätter är vi vana att arbeta i team under akuta situationer. Det gör att vi blir tätt sammansvetsade i en grupp där alla är beroende av varandra och var och en känner att de spelar en viktig roll – alla är lika viktiga.
Vi använder mentorbaserad inskolning där du som ny medarbetare får två mentorer under inskolningsperioden. Introduktionsmaterialet är utformat som en checklista, som du stegvis går igenom tillsammans med dina mentorer. Vi har även ett årshjul för att planera din introduktion och fortsatta utbildning inom sektionen.
Kontakta mig
Camilla Eriksson, avdelningschef
Thoraxoperation
camilla.c.eriksson@akademiska.se
018–612 26 85 eller 076-496 3838
Vill du inte ringa eller skicka ett mejl? Skicka ett sms så ringer jag upp!
Lär känna oss
"Det bästa med att jobba här är att vi har en fantastiskt trevlig personalgrupp med väldigt bra stämning."
Thoraxkirurgi och -antestesi
Läs mer om hur det är att jobba inom sektionen thoraxkirurgi och -anestesi.