Utbyte med Kirgizistan gynnar båda parter
Sverige har satsat mycket på säkerhet och det har bland annat resulterat i att vi har det lägsta antalet brännskador, som behöver sjukhusvård per invånare i världen.
- Det är givetvis positivt. Samtidigt behöver vi fördjupa våra kunskaper om brännskadevård. Därför har vi starta ett samarbete med andra länder, säger Morten Kildal, verksamhetschef för plastikkirurgin vid Akademiska sjukhuset.
Det mest intensiva samarbetet har Akademiska sjukhuset med plastikkirurgiska kliniken vid universitetssjukhuset i Bishkek i Kirgizistan. Verksamheten drivs av Professor Musa Mateev. Där får brännskadade barn hjälp till ett bättre liv. Varje år skadas cirka 7 500 barn så allvarligt att de måste få sjukhusvård i Kirgizistan. Av dessa är cirka 3 000 under 14 år. Kirgizistan har en befolkning på drygt fem miljoner.
- De har en betydligt sämre akutvård,vilket medför att barnen ofta får svåra men efter olcyakna, till exempel ärrbildningar och minskad rörlighet. Plastikkirurger från Uppsala har varit över till Kirgizistan och opererat barn på plats. Men det mesta sköts via telemedicin, alltså konsultationer via datorn, säger Morten Kildal.
Musa Mateev har tämligen enkla förhållanden på sin klink, inte minst gäller det den dator han använder sig av. Men videokonferenstekniken har de senaste åren förenklats och därför blivit ett effektivt arbetsverktyg för kompetensstöd och utbildning. Trots brist på basal kirurgisk utrustning är kvaliteten på de kirurgiska rekonstruktionerna som utförs i Kirgistan jämförbar med de bästa centra i världen.
På två år har 180 barn fått hjälp på detta sätt. De har opererats av Musa Mateev efter konsultationer från Akademiska sjukhusets plastikkirurger. Nu har de fått en betydligt drägligare liv, kanske kan det räta ut en arm eller stödja på benen och börja gå.
- Det råder ingen tvekan om vad samarbetet betyder för barnen. För Akademiskas del ger utbytet ökade kunskaper om behandling av brännskador och möjligheter för våra unga kirurger att få se ett större antal patienter med resttillstånd efter svåra brännskador, säger Morten Kildal.